Články

Zimní pěstování – zábava i dekorace

Klíčící miska, na e-shopu Zahrady na niti nebo v květinářství ve Školské 7 za 395 Kč

Kupujete si avokádo? Kromě jeho využití v kuchyni můžete zužitkovat i jeho semeno a vypěstovat si z něj hezkou pokojovku. Ale předpěstovat lze i jiná semínka nebo zkuste rychlit cibuloviny.

Pozorovat semínko, jak se postupně probouzí k životu, zapouští kořínky a raší, je příjemně uklidňující činnost. Pomůže zahnat nudu, zaujme děti a třeba ve vás probudí nadšeného zahradníka.

Klíčící miska

Na rostlinky, které jste vypěstovali úplně sami, navíc můžete být patřičně pyšní. Způsobů, jak ze semene avokáda vypěstovat rostlinku je víc. My si dnes ukážeme, jak pracovat s klíčící misku. Tu kromě semínek můžete využít také ke kořenění řízků vašich pokojovek nebo klíčení cibulovin.

Miska je vyrobena v ČR z hedvábného neglazovaného porcelánu. Součástí balení je i několik žaludů či kaštanů, abyste se rovnou mohli pustit do klíčení.

Jak misku používat:

●            Semínka namočte na 48 hodin do vody, poté je zabalte do vlhkého ubrousku, vložte do mikrotenového sáčku a nechte v lednici, dokud nevyklíčí, přibližně dalších 48 hodin.

●            Naklíčené semeno vložte do misky a tu umístěte na sklenici s vodou.

●            Kořínek opatrně protáhněte otvorem v misce a pozorujte,, jak se semeno probouzí k životu.

●            Až semínko vyklíčí, můžete rostlinu přesadit do hlíny – nebo ponechat ve vodě.

●            Přibližně jednou za týden vyměňte ve sklenici vodu.

Váza na cibule i avokádo, na e-shopu Zahrady na niti za 490 Kč.

Klíčící váza

Speciálně tvarovaná váza se skvěle hodí na cibuloviny, které v ní můžete pěstovat i poté, co naklíčí a rozkvetou. Zrovna hyacintům nebo krokusům voda zcela stačí. „Záleží jen na vás, jestli je budete pěstovat od cibule nebo koupíte už rozkvetlé cibuloviny a do vázy je přemístíte. Jen nezapomeňte opatrně opláchnout kořeny, abyste rostlinu nepoškodili a zároveň nezakalili vodu. Vázu můžete zatížit kamínky, které vyskládáte na dno, aby ji vzrostlé květiny nepřevážily,” radí Lenka Hrubá, zakladatelka Zahrady na niti. Mějte také na paměti, že čím větší chlad, tím déle cibuloviny kvetou. Co s naklíčenými rostlinami a semínky? Mnoha druhům rostlin se ve váze skvěle daří, nic vám však nebrání rostliny s kořínky po čase zasadit do hlíny.

Kde je seženete

V zahradních centrech nebo třeba v pražském květinářství Zahrada na niti, najdete veškeré vybavení potřebné k sázení i přesazování rostlin. Skleněné klíčící vázy letos doplnily speciální klíčící misky a praktická přesazovací podložka, díky které můžete směle zahradničit třeba uprostřed kuchyně. Urychlete příchod jara a nechte si doma vyklíčit cibuloviny, avokádo nebo jakékoliv jiné semínko.

FOTO: ZAHRADA NA NITI

Napsat komentář