Články

Uspoří vám peníze změna dodavatele energií? Poradíme.

Kuchyně bývá nabita spotřebiči. Ty moderní jsou velmi úsporné. Ilustrační foto Oresi

Možná se vám to v lednových dnech také stalo. Zazvoní telefon a v něm se ozve sprostředkovatel s nabídkou změny dodavatele energií. Váháte, zda nabídku přijmout?

Na plotně bublá polévka, v troubě se peče kuře, v obýváku je puštěná televize a u psacích stolů jedou dva počítače, u kterých sedí vaše děti na distanční výuce. Spotřeba energií se enormně zvýšila už proto, že jsme doma ve dny, které jsme dříve trávili v zaměstnání. Nezvýší se tedy jen spotřeba energií, ale také vody a samozřejmě více protopíme. Různí dodavatelé se předhánějí, kdo víc zlevnil a lákají nové zákazníky. Je možné doopravdy uspořit? A jak to udělat, aby z tohoto „kolotoče“ měla nějaký prospěch i vaše peněženka? O úsporách za energie mluví poslední dobou kde kdo. Jak neudělat chybu?

Je možné skutečně uspořit?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá – správně provedená změna dodavatele energií vám může ušetřit až tisíce korun ročně. S tou druhou je to trochu složitější. Nejdřív je potřeba si zjistit, za jakých podmínek vůbec dodavatele můžete změnit.

Pozor na termíny a na podmínky

Důležité je „neprošvihnout“ termíny, kdy můžete smlouvu s aktuálním dodavatelem ukončit, abyste nakonec nemuseli platit ještě víc než dnes. To zjistíte ze stávající smlouvy. „Pokud máte smlouvu na

dobu neurčitou, lze ji vypovědět kdykoli a po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty již šetříte s novým dodavatelem. Pokud je uzavřena na dobu určitou, uplatňuje většina obchodníků sankce za její předčasné ukončení, podobně jako je tomu ve spoustě jiných oborů,“ říká Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy. Nejprve si tedy ověřte, kdy lze smlouvu vypovědět a s případným převodem počkejte až do jejího vypršení. Není to nic těžkého, dozvíte se to buď u vašeho současného dodavatele, nebo vám s tím pomůže nový. Nikdy naopak nepodléhejte případnému nátlaku na co nejrychlejší výpověď a uzavření nové „výhodné“ nové smlouvy!

Kolik ušetříte?

Pokud jste zjistili, že současnou smlouvu můžete vypovědět bez sankcí, podívejte se, kolik můžete uspořit jinde. Doporučuje se spolehnout se na nezávislé internetové kalkulačky, třeba na stránkách ERÚ nebo portálu TZB-info.cz. Uděláte si snadno obrázek, který dodavatel je pro vás nejvýhodnější. Nabízené ceny můžete snadno srovnávat s fakturou posledního vyúčtování, ze které zjistíte vaši spotřebu a tarif.

A nezapomeňte věnovat pozornost nejenom ceně za samotnou elektřinu nebo plyn, ale i tomu, kolik zaplatíte na dalších poplatcích nebo smluvních pokutách. Někde například neúčtují SMS upomínku či dokonce ani první upomínku. Rozmyslete si také, jestli dáte přednost pevně garantované ceně nebo třeba ceně, která se odvíjí přímo od aktuálních cen na burze. Obojí má své, záleží na tom, kolik chcete těmto záležitostem věnovat času a jak moc je pro vás důležitá jistota, byť třeba za o něco vyšší cenu.

Peníze nejsou všechno

Finanční úspora je důležitá, ale rozhodně byste měli zohlednit i to, jestli je vámi vybraná společnost dostatečně silná a stabilní a jaké služby poskytuje. Zjistěte si také, jaký zákaznický servis vám může nový dodavatel nabídnout. Dovoláte se například zdarma a rychle na zákaznickou linku? Vrátí vám přeplatek vždy, včas a bez vytáček? Dobrým vodítkem je i to, jestli je signatářem Deklarace na ochranu spotřebitelů pod patronací Svazu obchodu a cestovního ruchu. To je dokument, který podepsali dodavatelé energií, kteří se rozhodli kultivovat trh a zavázat se k ještě přísnější ochraně zákazníka než nařizuje zákon.

Bezpečně a v klidu

Je jasné, že v dnešní době bude hrát roli i to, jak vám potenciální nový dodavatel umožňuje při jednání s ním chránit zdraví. Je možné s ním uzavřít smlouvu na dálku včetně podpisu? Umožní vám třeba spravovat váš zákaznický účet ve vlastní webové kanceláři? „Zejména tato varianta v poslední době nabývá na oblibě. Na druhé straně ale třeba u telefonních hovorů nikdy nedávejte souhlas s uzavřením smlouvy ihned. Nechte si mailem nebo poštou poslat návrh smlouvy, ten si v klidu prostudujte a pak teprve se rozhodněte, jestli odpovídá vašim představám. Pokud cokoliv není jasné, ptejte se,“ doplňuje Vít Svoboda, brand manažer Europe Easy Energy.

Přechod bez starostí

Pokud už máte vybráno a rozhodli jste se změnit dodavatele, nemusíte se bát nějakých administrativně náročných procedur. Pokud jste tedy vybrali dobře – v tom případě se totiž nemusíte už o nic dál starat a nová firma celou změnu vyřídí za vás. Stačí, když jí udělíte plnou moc. A další užitečné vodítko pro to, jestli jste udělali správné rozhodnutí: seriózní společnost vás bude o všech krocích průběžně informovat. „Nemusíte se ani obávat, že budete muset měnit elektroměr či plynoměr, nebo že zůstanete nějakou dobu bez elektřiny či plynu. I vyúčtování budete nadále dostávat ve stejném období, jako jste byli dosud zvyklí,“ ujišťuje Libor Holub.

Až vám přijde oznámení o změně, nezapomeňte si podle zvolené formy platby za energie změnit trvalý příkaz, nastavit SIPO či inkaso. Pak už se jen můžete radovat, že jste svému rodinnému rozpočtu značně ulehčili

Napsat komentář