Články

Sortery a třídění odpadu

2_asekol_cerveny_kontejner_01O tom, že bez sorterů na třídění odpadu se v kuchyni neobejdeme, netřeba pochybovat. Ale umíme roztřídění odpad vyhodit do správného kontejneru? Poradíme vám.


Ačkoli je u nás třídění odpadu téměř samozřejmostí, lidé se ve
snaze chránit přírodu dopouštějí chyb a leckdy si zbytečně
přidělávají práci.

Podívejme se, jak se zbytečných chyb vyvarovat.

Mýtus č. 1

Rozšířené tvrzení, že plastové lahve je třeba před vhozením do plastů zbavit víček, je mylný. Uzávěry a etikety není nutné od lahví oddělovat, odstraňují se až následně při drcení a praní materiálu. Stejně tak není nezbytné odstraňovat
z papírů kancelářské kovové svorky. V papírnách je z papíru vyndají magnetické separátory. Rozšířená je také fáma o nutnosti vymývání kelímků od jogurtů, margarínů či pomazánek. Plast se po dotřídění a rozdrcení pere a přitom se zbaví zbytků potravin a nečistot. Vypláchnutím kelímku ale určitě nic nezkazíte, než doma nasbíráte plnou nádobu sorteru, bude bez zápachu.

Mýtus č. 2

Víte, že obaly od zubních past nejsou zcela plastové? V tubě se ukrývá vrstvička hliníku, a tak by neměla skončit v kontejneru na plasty, ale ve směsném odpadu. Stejně tak některé sáčky od bramborových chipsů. Prohlédněte si vnitřní stranu obalu. Pokud je stříbrná, zkontrolujte, zda má na obalu symbol trojúhelníku s číslem 5 a písmeny PP. Pokud ano, můžete jej bez obav vyhodit do plastů. Pokud ne, patří do směsného odpadu.

Mýtus č.3

Vyhazujete rozbité zrcadlo? Na první pohled se zdá, že střepy patří do kontejneru na sklo, opak je ale pravdou. Stejně jako v případě obalu od zubní pasty totiž obsahuje vrstvu kovu, takže by mělo putovat do směsného odpadu nebo sběrného dvora.

Mýtus č. 4

Pozor na recyklovaný papír – třeba na ruličky od toaletního papíru nebo papírové obaly od vajíček.
Ty jsou sice vyrobeny z papíru, ale materiál byl už tolikrát recyklován, že další zpracování už není možné. Vyhoďte jej proto do směsného odpadu nebo do nádoby na bioodpad.
Do klasické popelnice patří i posmrkané či jinak znečištěné papírové kapesníky a použité dětské pleny.

Mýtus č. 5

Nevíte, kam vyhodit starý telefon, notebook, elektronickou hračku či žehličku? Patří do červeného kontejneru ASEKOL. Spotřebiče vhozené do červených kontejnerů putují přímo na speciální linku, kde se bezpečně rozeberou a až z 90 % zrecyklují.

Do červených kontejnerů se vejdou spotřebiče do rozměrů 40 × 50 centimetrů, ty větší odvezte do sběrného dvora. Jinak totiž při rozkladu spotřebičů na skládce dochází k úniku nebezpečných látek do země a z kontaminované zeminy následně do spodních vod. Nemáte ervený kontejner v dohledu? Nejbližší sběrné místo najdete www.cervenekontejnery.cz.

1_sortery_oresi

Vyberte si do kuchyně dobře vybavený sorter na třídění domácího odpadu. Velmi vám usnadní práci. (ORESI)

Zdroj: ASEKOL
FOTO: ORESI a ASEKOL

Napsat komentář