Články

Pracovní desky: Od laminátu k umělému kameni

1_1bProsinec se kvapem blíží a mnoho žen si přeje osvěžit nejen byt, ale hlavně kuchyň, která dostane právě v tomto čase nejvíce zabrat. Jestli máte funkční korpusy a zachovalé čelní plochy, můžete kuchyň vylepšit novou kuchyňskou deskou.


 

Pro obnovu starší kuchyně vám postačí postformingové dřevotřískové desky v tloušťce 28 nebo 38 mm, které jsou povrchově upravené vysokotlakým laminátem (HPL). Nabízejí spousty vzorů, od oblíbených dřevodekorů, přes imitace kamene, mramoru, betonu, mohou mít strukturální i hladký povrch v lesklém či matném provedení. Cena kvalitní laminátové desky začíná na 790 korunách za běžný metr desky.

Masiv

Stávající kuchyň proměníte k nepoznání výměnou staré pracovní plochy za pracovní desku z masivního dřeva. Přesněji řečeno ze spárovky, tvořené dřevěným, délkově napojovanými špalíky, obvykle o tloušťce 27 až 40 mm. Kvalitně poskládaná deska se vám nezkroutí ani v místě vystaveném vyšší vlhkosti. Desky se ve velkoskladech obvykle prodávají bez opracovaných hran a povrchové úpravy. V prodejnách s nábytkem jsou již obvykle napuštěny olejem a s upravenou čelní hranou. Například buková deska 27 x 650 x 2500 mm bez povrchové úpravy stojí okolo 2 408 Kč.

Desky do nové kuchyně

Do nové kuchyně si můžete pořídit pracovní desky z výše jmenovaných materiálů. Ale podle třídy pořizovaného nábytku a stylu jeho provedení můžete kuchyň vybavit také pracovní deskou z nerezu, keramiky, skla nebo z přírodního či umělého kamene.

Umělé i přírodní kamenné desky patří k těm finančně náročnějším, ale v kamenictví nebo u specializovaných prodejců vám zpracují cenovou nabídku a poradí vám s volbou konkrétního umělého nebo přírodního kamene. V kamenné desce můžete mít osazený i dřez ze stejného materiálu i vyfrézovanou okapovou spádovou plochou. Obvyklým materiálem je žula (granit), travertin a mramor. Cena kamenné kuchyňské desky je závislá na ceně materiálu, ze kterého se vyrábí a na náročnosti opracování. Obvykle je výroba a montáž kamenné kuchyňské desky podílem 2/3 ceny samotného materiálu.

Pod názvem umělý kámen si představte napodobeninu pravého kamene s větší či menší autentičností vzhledu a mnohdy s velmi rozdílnými vlastnostmi. Vždy si pečlivě prověřte složení, technické a fyzikální vlastnosti materiálu a jeho cenu. Na trhu najdete například výrobky s názvem, Corian, HI-MACS, Getacore, Rauvisio, Avonite, Staron a další. Orientační cena se u vybraných značek pohybuje od přibližně 4 000 do 9 000 Kč za běžný metr pracovní desky a tvoří ji cena materiálu a zpracování. Ovlivňuje ji také prodejce.

Corian

Například umělý kámen DuPont TM Corian® je pevný, neporézní, homogenní povrchový materiál, skládající se přibližně z 1/3 akrylové pryskyřice (známé pod označením polymetylmetakrylát či PMMA) a 2/3 přírodních minerálů. Hlavním minerálem je trihydrát hliníku (ATH), pocházející z bauxitu, což je ruda, ze které se vyrábí hliník.

Technistone

Technistone je přírodní materiál, který je z 93 % složen z drceného křemene a žuly. Zbylá část materiálu (7%) je pryskyřice a barevné pigmenty. Pryskyřice drží kámen pohromadě a barevné

pigmenty určují vzhled celé pracovní desky. Ta je vysoce odolná proti mechanickému i chemickému poškození, můžete se na ní vydovádět s válečkem i vykrajovátky. V leštěné podobě je navíc jen velmi málo nasákavá, takže na ní neulpívají skvrny a nevznikají mapy. I po celém dni kuchyňských příprav nepořádek snadno setřete hadříkem. Novinkou je kolekce Starlight s jemným třpytivým efektem. Díky obsahu zrcadlových střípků nabízí několik barevných provedení od jemných klasických, přes přírodní kávové po výraznější barvy.

Z bohaté nabídky trhu si stačí vybrat, který zmíněný materiál vám bude vyhovovat. Do Vánoc to stihnete.

1_technistone_deti

 

 

 

 

Během vánočního pečení dostanou kuchyně pořádně zabrat. (Technistone)


 

2_kvalitni_hpl__oresi

 

 

 

 

 

 

Desky z kvalitního vysokotlakého laminátu nabízí kuchyňská studia Oresi v mnoha dekorech. (ORESI)


 

3_pracovni_deska_z_bukove_sparovky-_joseph_kingsley

 

 

 

 

 

 

Nejen do venkovských kuchyní se skvěle hodí pracovní deska z masivní spárovky. (Joseph Kingsley)


 

4_stipana_hrana-zula__granit_holec

 

 

 

 

Kamenná pracovní deska se štípanou hranou. (GRANIT HOLEC)


 

5_pracovna_deska_s_drezem_z_corianu-_duolit

 

 

 

 

Pracovní deska se dřezem z Corianu. (DUOLIT)


 

6_technistone_starlight_grey_kitchen

 

 

 

 

Nová kuchyňská deska z umělého kamene Starlight. (Technistone)

1 thought on “Pracovní desky: Od laminátu k umělému kameni

Napsat komentář