Články

Pokojíček pro princeznu

Chystáte se předělat pokoj pro své ratolesti? Máme pro vás proměnu z pořadu Postav si sen, který vysílá televize Prima. Je na ní vidět, jak si se složitě členěným prostorem poradí odborníci.

Jedna věc je touha udělat dítěti pokoj snů nebo alespoň útulné místo k žití, učení, spaní a hraní. Druhá věc je rozpočet. Obzvlášť pro rodiče samoživitele. V tomto případě pomohl pořad Postav si sen.

Před bydlením po ubytovnách a pronájmech zachránil paní Naďu a její sedmiletou dceru Izabelku bratr, který ji nechal bydlet ve zděděném bytě v přízemí pražského činžáku. Na kompletní rekonstrukci nezbývají Nadě finance, ani nemá ty správné nápady. S tím si poradili designéři, podívejte, jak proměna dopadla.

Proměnu realizovali designéři Zuzana Schubertová a Viktor Čikoš

Hodnocení designérů: Byť se jednalo o jeden dětský pokoj, dal nám trochu zabrat. A to nejen svým atypickým tvarem a spoustou křivých stěn, ale také vysokou vlhkostí, která způsobovala rozsáhlé plísně a projevovalo se to i na loupání stropu.

První dojem z pokojíku, když jsme do něj vešli, byl: skladiště. Pokoj nebyl útulný ani pro dospělého člověka, natož pro dítě. Na začátku nás hodně mrzelo, že ze všech těchto důvodů nemůžeme udělat celý byt, ale nakonec jsme si řekli, že pomůžeme alespoň tak, že proměníme dětský pokojíček v pokoj snů.

Zásadní problém byly plísně a atypický tvar místnosti. Na celou místnost jsme měli sotva pár dní času a kdo trochu zná problém s plísněmi, tak ví, že je to běh na dlouhou trať. Ale protože jsme přesvědčeni, že 80 % úspěchu bude pokoj uklidit, zbavit se věcí a celkově pokojíčku odlehčit, pustili jsme se do toho. Začali jsme protiplísňovou výmalbou a samozřejmě už jsme zeď ničím dalším, jako jsou třeba tapety, nezatěžovali. Veškerý nábytek byl vyráběn na míru, což prostoru výrazně pomohlo, a využili jsme tím každý centimetr.

Izabela miluje růžovou, zelenou a tyrkysovou barvu. A proto jsme se snažili pokojíček udělat v těchto barvách. Dominantní je růžová v několika odstínech a pouze jako doplněk jsme zvolili tyrkysové pouffy a zelené rostlinky v podobě samolepek, které se pnou všude po pokojíčku

Chtěli jsme navodit dojem „zahrádky ve městě“, proto celému pokojíčku dominuje bílé patro z masivu na spaní, kterému jsme domalovali na zdi střechu, takže působí jako dům na nožkách. Střechy se pak opakují ve výmalbě i na zařizovacích předmětech.

Ve spodní části patra vznikl prostor na hraní a ukládání oblečení, knížek a hraček. Nechybí samozřejmě ani školní zóna, protože Iza už je v první třídě, a doteď neměla svůj prostor pro školní věci a psaní úkolů. Hned u okna jsme jí tedy vytvořili atypický stůl s úložnými policemi a kontejnerem.

Kromě růžové barvy jsme však základ celého pokoje ladili do běleného dubu, v jehož dekoru je jak podlaha, tak v něm jsou i dveře. Zkrátka jsme se snažili vytvořit pokoj tak, aby byl snový pro malou princeznu, ale až vyroste, nábytek může zůstat, jen stěny se vymalují jinou barvou.

Napsat komentář