Články

Osvětlení

3_claroPřichází zimní čas a s ním období plískanic, krátkých dnů a přirozeného
u slunečního záření. Spousta lidí proto trpí únavou, sezonními
poruchami nálad depresemi. Co s tím? Zvolte správné osvětlení.


 

Přechodný světelný deficit si pomocí chytře zvoleného osvětlení
můžeme částečně doplnit sami. Během zimy bychom v bytě měli používat více světel. Nestačí nám pouze jediné stropní osvětlení. Vhodné je doplnit místnost o nejrůznější stojací, stolní a nástěnné lampy. „Ty nejen zvýší počet luxů v prostoru, ale také vykouzlí příjemnou hřejivou atmosféru, a kromě nálady tak zvednou i pocit tělesného tepla, což se v zimě jistě hodí,“ vysvětlila Ivana Papíková, provozní ředitelka světelného butiku Claro.

Rovnoměrné zastoupení barev

Velmi důležité je také správné užití světelného spektra, které dnešní moderní žárovky nabízejí. V zimě se tak vyplatí používat světelné zdroje s rovnoměrným zastoupením barev. Na obalech těchto žárovek je od výrobce vždy uvedena zkratka RA nebo CRI /color rendering index/, která označuje index podání barev. Laicky řečeno nám oznamuje, nakolik je světlo vydávané tou kterou žárovkou podobné tomu slunečnímu. Ideální hodnota, při níž se umělé světlo nejvíce podobá tomu slunečnímu, je nad 90 CRI.

„V zimních měsících všichni přirozeně vyhledáváme světla s teplou barevnou škálou. V tomto směru mohu doporučit například žárovky s wolframovou technologií, které nejenže vydávají krásné teplé světlo, ale také jsou díky jednotlivým svítícím vláknům velmi dekorativní, a oživí tak každý interiér,“ vysvětlila Ivana Papíková.

Materiál stínidel

Opomíjet bychom neměli ani materiál, ze kterého je vyrobeno stínidlo. Přírodní materiály jako jasanové dřevo, hedvábí, keramika nebo textil umí navodit útulný pocit domova lépe než například poněkud neosobní kov. Stejně tak světlé, přírodní tóny nebo pastelové či živé barvy stínidel jsou k pozvednutí ponuré zimní nálady vhodnější než lampy v sice elegantní, avšak tmavé barvě. Ale záleží na vkusu a pocitech každého z nás a podle toho je potřeba vybírat.

Osvětlení kuchyně

Velkou pozornost bychom měli věnovat také výběru vhodného osvětlení do kuchyně, kde světlo velmi důležité pro pracovní i uživatelský komfort. „Správná intenzita světla dokresluje celkovou atmosféru kuchyně tak, že se v ní cítíme spokojeni a v pohodě. Příliš intenzivní světlo může být nepříjemné a naopak málo světla našemu zraku škodí a může jej poškodit. Z hlediska prostorového rozložení je nutné věnovat zvlášť pozornost osvětlení kuchyňské linky a zvlášť osvětlení do jídelního prostoru,“ upozorňuje Dušan Všelicha, specialista na kuchyně Oresi.

Osvětlení jídelního prostoru

K osvětlení jídelního stolu je vhodné použít závěsné stropní svítidlo s nastavitelnou výškou, které i dobře osvítí stůl i s pokrmy a dodá celému prostoru patřičnou atmosféru. Závěsná lampa by měla mít okraj asi 55 centimetrů nad stolem. Pokud si vyberete perforované stínidlo lampy, pak je vhodné do něj použít mléčnou žárovku. Pokud máme stahovací lampu, dbáme na to, aby žárovka nevyčnívala ze stínidla, jinak bude stolovníky nepříjemně oslňovat.

Kuchyňská linka

Pro práci s potravinami je důležité správné nasvícení kuchyňské desky. Příprava jídla začíná pohledovou kontrolou kvality surovin a vhodné osvětlení dokáže včas odkrýt začínající hnilobu, plíseň či nepřirozené zbarvení masa. Základní pravidlo pro osvětlení kuchyňské linky zní: „Na pracovní ploše nemají vznikat žádné odrazy ani stíny“. Proto se v současných kuchyních využívá instalace pracovního osvětlení připevněného na spodní straně horních skříněk. K tomu se hodí bodová svítidla, svítidla s LED diodami, či prosvícené dno horních kuchyňských skříněk.

Mýty okolo LED žárovek

Z průzkumu společnosti IKEA z ledna 2015 vyplývá, že více než 90 % české populace má zájem o snížení spotřeby vody, energie i produkovaného odpadu. Často se však ke změně nedokážou odhodlat, bojí se velkých investic nebo se mylně domnívají, že žárovky LED mají nepřirozené světlo a dlouho se rozsvěcují. To je však problém pouze některých úsporných žárovek. Pro začátek stačí výměna klasických žárovek za žárovky LED, které spotřebují o 85 % méně energie a vydrží 20krát déle. Výměnou jediné klasické žárovky za „ledku“ lze při běžném používání ročně ušetřit i více než 300 korun, přitom 39 % Čechů stále ještě používá běžné žárovky a 10 % dokonce výhradně ty neúsporné.

Praktické zkušenosti

Nakládat hospodárněji s energiemi bylo cílem také rodiny Dluhoshových. Zapojili se do projektu IKEA Šetrnější domov
a s jakým výsledkem? „Vypočítali jsme, že výměna staré ledničky za novou a pořízení tří žárovek LED nám pomůže uspořit až 2 700 korun ročně. Časem budeme za to moct s dětmi vyrazit třeba někam na výlet,“ těší se Jana Dluhoshová.

S chytrou žárovkou LED můžete své osvětlení přizpůsobit různým činnostem. Například teplejší světlo se hodí na večeři a světlejší a studenější světlo na práci. Dálkové ovládání TRÅDFRI vám umožní ovládat až 10 žárovek LED, světelných panelů LED nebo svítících dvířek LED, které budou reagovat stejně – tlumit se, zapínat, vypínat a přepínat mezi teplým a studeným světlem ve 3 krocích. Osvětlení LED spotřebuje až o 85 % méně energie a vydrží 20krát déle než klasická žárovka. Pomůže vám snížit účet za elektřinu; funkce stmívání šetří energii. FOTO: IKEA, CLARO, ORESI

 1_nittio-zarovka-led-e-lumenu-zluta__0498237_ph138539_s4  LED žárovka Nittio se světelným tokem 20 lm se po zapnutí ihned rozsvítí a příjemně teple osvětlí jídelní stůl. IKEA
2_nittio-zarovka-led-20-lumenu-zluta_ikea_249-kc Detail žárovky Nittio. IKEA
3_claro Retro svítidlo ENCANTO je ideálním doplňkem na stěnu, díky pohyblivému ramenu si jej snadno přitáhnete nad pracovní stůl nebo postel. Claro
 4_prosvicene-dno-oresi Pracovní plochu osvětlí i světlo, zakomponované do dna horní skříňky. ORESI

 

1 thought on “Osvětlení

  1. Asi úplně nechápu metriku CRI, vždycky jsem myslel, že je, co se barev týče, nutné sledovat chromatičnost. S tím že nižší hodnota chromatičnosti jsou teplejší a vyšší naopak studenější barvy. Pro práci a soustředění pak má být lepší trochu vyšší hodnota a pro odpočinek či před spaním nižší hodnota. Příkladem mohou být tyto 2 žárovky, liší se asi jen chromatičností nižší https://www.rajsvitidel.cz/zarovka-11561/ a vyšší https://www.rajsvitidel.cz/zarovka-11562/. Má CRI nějaký vliv na koncentraci či přípravu těla na odpočinek podobně jak to je u chromatičnosti?

Napsat komentář