Články

Okna nestačí jen umýt

Chystáte se na mytí oken? Výhled přes špinavá okna nám moc radosti nedělá, stejně jako jejich mytí. Musíme udělat spoustu práce, abychom se mohli alespoň chvilku dívat skrz čisté okno. Umýt, usušit, vyleštit a znovu…

Ovšem výsledek pak stojí za to! „Okna doporučuji čistit nejméně dvakrát ročně, ale protože slunce může například pyl nebo prach do plastového okenního profilu doslova zapéct, je dobré otírat plastové rámy vlhkým hadrem i častěji. Ušetříte si tak námahu při velkém úklidu a zabráníte díky tomu vzniku černých teček a žlutých skvrnek na povrchu rámu,“ vysvětluje Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží značky VEKRA.

Nejen prach, ale i venkovní teplota, teplota vody, úklidové prostředky a pomůcky… nad tím vším je třeba popřemýšlet, aby nesprávným čištěním nedošlo k poškození oken. „Nikdy okna nečistěte nasucho, aby je prach nepoškrábal, a ze stejného důvodu nepoužívejte ani abrazivní prostředky, drsné houbičky ani agresivní chemikálie,“ upozorňuje Ing. Pavel Kašpar a dodává: „Zvolený přípravek na čištění oken raději nejprve vyzkoušejte na skrytém místě, zjistíte, jestli je vhodný a povrch nepoškodil.“ Okna ovšem nestačí jen umýt. Postarat se musíme i o jejich příslušenství.

Okna v kondici ve čtyřech krocích

1. Důkladné umytí

Na rámy, křídla i zasklení stačí při běžném znečištění vlažná voda se saponátem, hadr, čistič skel a hadřík na vyleštění. „Ideální je okna umývat, když je venku teplota od +5 °C, to totiž čisticí prostředky fungují nejlépe. Pokud ještě na jaře úřadují nějaké ty mrazy, pak alespoň k mytí oken nepoužívejte horkou vodu, aby zasklení neprasklo,“ uvádí Ing. Pavel Kašpar.

2. Kontrola těsnění

Nezapomínejte ani na čištění odvodňovacích otvorů v dolní části okenního rámu a těsnění. Vedle ošetření těsnění glycerinem nebo silikonovým olejem vyzkoušejte čas od času jeho pružnost – po zmáčknutí by se mělo vrátit do původního tvaru. Pokud tomu tak není, pak je čas ztrouchnivělé nebo poškozené těsnění vyměnit.

3. Promazání kování

Když už jste v plné práci, promažte také kování. Poslouží k tomu silikonový olej nebo třeba olej na šicí stroje. Vyhněte se minerálním, stolním olejům nebo těm s přísadou kyselin a jiných látek.

4. Dřevěná okna ošetřete balzámem

Na plastové rámy postačí vlažná voda, dřevěné rámy a křídla ošetřete navíc balzámem na dřevo přímo od výrobce. Přípravek zacelí mikrotrhlinky, oživí ochrannou lazuru a okna budou dlouho krásná.

Tak si počkejte na lepší počasí a pusťte se do práce.

Foto zdroj Vekra

Napsat komentář