Články

Jak vybrat jídelní stůl

1_jidelni-stul-ikeaAby naše kuchyně byla hezká, pohodlná a funkční, musí být správně ergonomicky vyřešena. Stejnou pozornost musíme věnovat umístění a velikosti jídelního stolu.

Je to důležité i proto, že každý nemá samostatnou jídelnu a stůl se tak musí vejít do kuchyně, nebo do obývacího pokoje. Kromě jeho designu je zapotřebí zvolit nejvhodnější velikost a tvar. Stůl si můžeme pořídit kruhový, oválný, čtvercový nebo obdélníkový v pevném nebo rozkládacím provedení.

Umístění stolu má určité požadavky na prostor, aby sezení i pohyb okolo stolu, stejně jako stolování, byly pohodlné a bezpečné. Jídelní stůl by měl být umístěn v centru místnosti nebo v místě, kde se kolem něj dá volně procházet a umožňuje dostatečné odsunutí židle. Velikost desky jídelního stolu volíme podle rozměru místnosti a počtu osob, které se u něj scházejí. Tady platí pravidlo, že jeden stolující potřebuje plochu alespoň 60 centimetrů širokou a 40 centimetrů hlubokou. V rodině pak plochu nutnou pro vlastní stolování určíte podle vzdálenosti mezi lokty sedících stolovníků. Pak si s ostatními u stolu nepřekážíte. Pro komfortní sezení u stolu potřebuje každý sedící alespoň 75 cm pro ruce volně položené na stole. Další místo potřebujeme pro servírovací nádobí a dekorace

Kolik stolovníků usadíme

Obdélníkový stůl pro čtyři osoby je minimálně 80 cm široký a 120 cm dlouhý, čtvercový 80 x 80 cm, kruhový stůl musí mít průměr minimálně 110 cm. Kruhový stůl pro šest osob vyžaduje minimální průměr 120 cm. Tyto stoly s centrální nohou se doporučuj maximálně pro osm stolovníků a s průměrem 150 cm, aby byla zajištěna pohodlná obsluha, protože u většího průměru již nedosáhneme do středu stolu.

V tomto okamžiku se zdá, že kulatý stůl je ideální volbou, je zde ovšem podstatné ale, a tím je nárok na prostor. V něm musíme počítat s plochou, kterou zabere stůl a židle, s místem pro odsunutí židle a navíc ještě prostorem, potřebným k procházení. Obecně se počítá, že při běžném sezení u jídelního stolu lícuje přední hrana sedadla s hranou stolní desky. Při vzpřímeném sezení je židle odsunuta asi o 10 – 15 cm. Pohodlný pohyb u jídelního stolu, umožňuje odsunutí židle od stolu nejméně 70 cm. V případech, kdy je židle u stěny, se vzdálenost pro její odsunutí navyšuje o 5 cm. Optimální je jeden metr místa za židlí. Tady již vítězí stůl obdélníkový. Kruhový stůl o průměru 120 cm spolu se židlemi potřebuje plochu minimálně 3 x 3 metry. Ve srovnání s ním si obdélníkový stůl vystačí s plochou přibližně 1,8 x 3 metry.

Co na to odborníci

Nábytkářský informační server (2011) udává rozměry pro stolování jedné osoby:

Minimální rozměr = 550 x 400 mm (22 dm2).

Dostačujícím rozměrem = 600 x 500 mm (27,5 dm2).

Optimální rozměr = 600 x 520 mm (31,2 dm2).

Ideálním rozměrem = 650 x 550 mm (33 dm2).

Pokud je židle umístěna mezi jídelním stolem a jiným nábytkem, který má úložný prostor (např. zásuvka, situovaná na straně k jídelnímu stolu), je minimální prostor pro vysunutí zásuvky mezi hranou jídelního stolu a horní hranou sedacího nábytku 55 cm. Minimální prostor mezi hranou stolu a hranou úložného nábytku je 133 cm. Potřebný prostor mezi hranou jídelního stolu a sporákem je 140 cm, mezi hranou jídelního stolu a mycího dřezu 110 cm. (Zdroj: NIS)

1_jidelni-stul-ikea
Při pořizování jídelního stolu myslete na pohodlí při sezení i na dostatek místa pro servírování a dekorace. IKEA

2_armet_oresi

I skleněné stoly mohou být rozkládací. Zde je model Guest Bianco v provedení bílé bezpečnostní kalené sklo, chromo rozměru 90 x 170 x 75 cm (rozložený 90 x 220 x 75 cm). Design FABIO & GIOVANNI FERRONATO (ORESI)

 

2 thoughts on “Jak vybrat jídelní stůl

Napsat komentář