Sporáky na pevná paliva v dnešní kuchyni

Nedávno jsme se zde zamýšleli nad tím, jak si správně vybrat krbová kamna. S nacházejícím podzimem mnozí z nás uvažují o tom, jak si doma připravit tepelnou pohodu a útulnou atmosféru s kamny, která nabízejí pohled do plamenů. Využít k tomu můžeme i sporáky.

Ve starých chalupách a domech se topilo a vařilo na kachlových kamnech a sporácích. Postupem let nové technologie přinesly další možnosti a kamna a sporáky na vaření a pečení dávno nejsou jen kachlové. Tyto spotřebiče dnes mohou druhotně vyhřívat i více místností, pokud jsou vybaveny teplovodním výměníkem. Hřejí intenzivně krátce po zatopení.

Vaří, pečou a topí

Pořídit si můžete sporáky přenosné nebo stavěné na míru kamnáři. V některých typech se topí pouze dřevem, do dalších můžete přikládat dřevo i hnědé uhlí nebo dřevěné či hnědouhelné brikety. Vždy ale používejte paliva, doporučená výrobcem. Kamna s proskleným topeništěm rovněž potěší pohledem na plápolající oheň.

Sporáky s teplovodním výměníkem zase nabízejí výhody spotřebiče určeného k vaření a kotle na vytápění, protože dokáží vyhřát nejen kuchyň, ve které jsou umístěny, ale také přilehlé místnosti. V době, kdy lesní kalamity zlevnily palivové dříví, jsou sporáky na dřevo oblíbené nejen na chalupách a chatách.

Sporák na dřevo i do kuchyňské linky

Ne, nejde o vtip. Některé sporáky na dřevo nemusí stát volně v místnosti, v bezpečném dosahu od nábytku a vybavení. Dají se zabudovat do kuchyňské linky. Je to možné díky bočním ochlazovacím panelům, které tepelně izolují stěny sporáků.

Kuchyně ve venkovském stylu

Jestli si chcete pořídit sporák na pevná paliva a k němu kuchyň ve venkovském stylu, našli jsme pro vás vhodné kuchyně v portfoliu Oresi. Že zabudované sporáky sluší nejen rustikálním kuchyním, vidíte na fotografiích.

FOTO: ORESI, FTV Prima, KVS MORAVIA, KRBY-KAMNA-TURYNA

1

Sporák KVS MORAVIA typ 9100 s ochlazovacími panely. Je dobře využitelný k vaření, pečení a vytápění místnosti, ve které je umístěn. Doporučené palivo: dřevo a hnědé uhlí, přitom u tohoto spotřebiče lze použit taky dřevěné a hnědouhelné brikety.

2

Sporák Klaudie na pevná paliva typ 9112 s troubou je určen k vytápění, vaření a pečení. Cena 36 900 Kč. Varianta 9112-V s teplovodním výměníkem propojuje výhody spotřebiče určeného k vaření a kotle na ústřední vytápění.

3

Ochlazovací panel typ 9118 je vhodný k použití při zabudování spotřebičů na pevná paliva KVS MORAVIA do kuchyňské linky, nebo instalace v interiérech vyžadujících izolaci od nábytků a jiného vybavení. V nabídce jsou různá barevná provedení.

4

Instalace sporáku s teplovodním výměníkem.

5

Sporák na dřevo La Nordica Italy Built-in je určený k vestavbě do kuchyňské linky. Je ideální pro domácnosti s levnýma pravidelným přísunem dřeva.

6

Kuchyni Chocolate Day od Oresi kombinace s dekorem dřeva vyloženě sluší. Zde je v sestavě s linií Wood Point s výrazným dekorem dřeva.

7

Kazetová dvířka kuchyně Sonata v hedvábném šedém matu patří k aktuálním módním trendům. Zároveň je tato kuchyň nadčasová.

8

Linie Big Picture v provedení Dub canyon. Rámová dvířka a dekor vyniknou hlavně v kuchyních laděných do přírodního stylu, ve venkovských domech a v klasických interiérech.

9

Jemný dekor Borovice Provence v běleném provedení a rámová dvířka zaujmou jak ve venkovské kuchyni, tak v interiéru v provensálském stylu. Oresi

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.