Jak se chránit před viry?

Aktuálně se všichni snažíme ochránit sebe i své domovy před covidem. Brzy se přidají virózy a chřipky. Zvýšená hygiena našich domácností je proto namístě.

Sebe chráníme rouškami a respirátory. Češi podle průzkumů nosí nejčastěji textilní roušky. Ale vadí jim nutnost praní a sterilizace roušek. Uvedlo to v průzkumu 20 procent respondentů. Zhruba pětině vadí i to, že běžné typy ochranných prostředků dýchacích cest neobsahují aktivní „dezinfekční“ složky – např. stříbro, měď, či zinek, a proto nevydrží „dlouho funkční“.

Kvalitnější respirátory používá 5,5 procenta obyvatel a jejich obliba stoupá s věkem, nejvíc je využívají lidé ve věku nad 54 let. Respirátory obecně chrání nejvíc obyvatele Prahy, dávají jim přednost lidé s vyšším vzděláním. Z průzkumu mezi 550 lidmi ve věku 18 až 65 let také vyplynulo, že každý desátý požaduje, aby měl respirátor funkčnost několik dnů.

Pomocníci pro domácnost

Domovy můžeme doma chránit pomocí dezinfekčních prostředků na povrchy a podlahy a častějším úklidem. Vytřít jednou za dva či tři dny nestačí. Důležité je povrchy ošetřit alespoň jednou denně. Pro rychlou a spolehlivou dezinfekci všech omyvatelných ploch jsou určeny spreje, které působí proti bakteriím, plísním a speciálním virům a jsou tak doplňkovou ochranou před nemocněním a infekcemi. Seženete je v drogeriích,ale také v e-shopech.

Jmenujme například výrobky značky Sanytol, v dm drogeriích jsou to Denkmit dezinfekční spreje, které rychle a spolehlivě dezinfikují všechny omyvatelné a textilní povrchy i předměty. Jsou vhodné na koupelnu, WC, kuchyň, dětský pokoj, koberce, polstrování, matrace a dezinfekci bot. Působí proti bakteriím, plísním a speciálním virům, které mohou způsobit např. průjmové onemocnění, opary, zarděnky, příušnice nebo chřipkovou infekci. Poskytují tak doplňkovou ochranu před nemocněním a infekcemi. Jsou vhodné i pro dezinfekci vnitřních částí bot, chrání před opakovaným napadením nohou plísní. Dermatologicky testováno. Určeno pro neprofesionální použití.

Na podlahu je vhodný například Sanytol čistič na podlahy a plochy, který díky trojímu účinku – bakteriálnímu, fungicidnímu a virucidnímu – dezinfikuje všechny materiály a plochy a ničí mikroby. Čistí, dezinfikuje a odmašťuje všechny plochy v domácnosti. Neobsahuje chlór a nezpůsobuje skvrny. Biologicky odbouratelný a voní po eukalyptu.

Pozornost je potřeba věnovat doporučením pro použití výrobku. Nepoužívejte je pro osobní hygienu ani na velmi citlivé povrchy a povrchy citlivé na působení alkoholu, lakované povrchy (akrylové sklo) a kůži. U textilií před použitím vždy vyzkoušejte stálost barev na skrytém místě. Biocidní produkt používejte s opatrností. Před použitím si přečtěte přiložené pokyny.

Dezinfikovat můžete i při praní

Existují také dezinfekční prostředky na prádlo, které se používají při praní. Ty vám umožní i nadále prát prádlo při obvyklých 40°C. Je to třeba Denkmit dezinfekční prostředek na prádlo. Hygienicky pere a dodá vašemu prádlu i pračce svěží vůni. Již od 20 °C ničí bakterie, plísně, speciální viry a je vhodný pro všechny prací programy i textilie. Ideální je i pro citlivé a obzvláště jemné tkaniny včetně vlny. Používá se na oblečení, které přichází do přímého kontaktu s pokožkou (spodní prádlo, punčochy, ponožky, noční prádlo, košile, halenky, svetry, trička). Ideální je i pro kojenecké a dětské oblečení. Pro textilie, které jsou často vlhké nebo propocené (sportovní oblečení, ručníky, osušky, župany, plavky) nebo pro praní na cestách.

Jak dlouho vydrží na povrchu COVID-19?

Když se podíváme, na materiály povrchů, které nás obklopují, je jasné, že ostražitost je namístě. Velmi záleží na typu povrchu, ve vzduchu SARS-CoV-2 přežije tři hodiny ve formě aerosolu, na plastech ale vydrží až 72 hodin (poločas života 6,8) a na nerezové oceli až 48 hodin (poločas života 5,6 hodiny), na dřevě 48 hodin, na mědi 4 hodiny, na skle a papíru 4 dny, na kartonu maximálně 24 hodin. FOTO: dm drogerie, Sanytol. FOTO: DM drogerie, Sanytol

Další antivirové a antibakteriální přípravky – Savo, Sadepo, Dettol, Bang apod.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.