Stůl – základ rodinné pohody

V dobách, kdy trávíme doma spoustu času, pobýváme mnohem více u jídelního stolu. Podle průzkumů zasedáme společně k jídelnímu stolu stále často: nadpoloviční většina lidí i několikrát do týdne – při společném jídle. A dnes i u jiných rodinných aktivit.

Podobně jsou na tom také ostatní státy v Evropě. Pro mnohé z nás je však jídelní stůl zároveň stolem pracovním, i když by tak tomu nemělo být, také stolem na psaní úkolů našich dětí, ale, když je to možné, i místem setkávání při různých rodinných oslavách a večírcích. Stoly musejí často čelit také atakům domácích mazlíčků. Jaký si tedy vybrat a jak o něj co nejlépe pečovat? Podívejte se na naše rady, tipy i postupy. Pusťte se doma do renovace, zkraťte si nudný pobyt v karanténě a dejte svému nábytku nový život.

Krása dřeva

Krásu nového masivního stolu by byl hřích zakrývat látkovým ubrusem. Kresbu dřeva podtrhnete a povrch ochráníte olejovým nátěrem. Například Balakryl Voskový olej na bázi přírodního včelího vosku je určen nejen na ochranu, ale i dekoraci dřeva v interiéru. Je vhodný také na dětské postýlky a hračky, na dřevěné podlahy, schody i nábytek. Olej zabrání pronikání vody, ale povrch zcela neuzavře, takže dřevo může dýchat. Ponechá mu přirozený vzhled a zvýrazní jeho kresbu. Je připravený ihned k použití a zdravotně zcela nezávadný. Má dokonce atest pro styk s potravinami za sucha i na dětské hračky. Vybraný odstín je ideální si vždy nejprve ve dvou vrstvách vyzkoušet na stejném kusu dřeva, tedy např. na spodní straně stolu.

„Výhodou olejových nátěrů je jejich snadná oprava a údržba. Skvrnu od jídla nebo pití z povrchu lehce odstraníte kuchyňskou houbičkou nebo hadříkem. Když se na vyčištěném místě po zaschnutí objeví světlá skvrna, snadno ji můžete opravit – stačí dané místo znovu přetřít olejem,“ radí Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce značky Balakryl.

Barvy na starší posezení

Pokud máte starší dřevěný stůl a ani zbroušení povrchu nepomůže odstranit hluboko zažrané skvrny, můžete pro renovaci využít krycí barvy. Není přitom nutné volit jen usedlé barvy, stůl může být veselý anebo můžete vyzkoušet různé techniky patinování. Balakryl UNI na dřevo i kov lze natónovat až do 20 000 odstínů. Finální vrstvu pak můžete ještě zafixovat omyvatelným interiérovým lakem Polyurex. I ten má atest na dětské hračky.

Nezapomeňte na židle a stoličky

Vzdávat se nemusíte ani starších židlí. Nový nátěr udělá stejnou službu jako koupě nových židlí, a to dokonce i v případě, že nejsou celé dřevěné, ale třeba částečně kovové nebo plastové. Extravagance je u židlí trendy, klidně tedy může být každá jiná. Ve velkých a jinak nevýrazných prostorech jsou vetší a masivnější židle dokonce žádoucí. Naopak v malém nebo už hodně zaplněném prostoru volíme židle spíš decentnější, s lehčími konstrukcemi a „děravými zády“.

Příprava povrchu je základ

Při renovaci je důležité dodržet správný postup daný výrobcem na obalu nátěru. „Obecně platí, že každý povrch je před nátěrem třeba zbavit všech starých a nesoudržných nátěrů, zdrsnit, očistit a odmastit. Pro odmašťování je dobré použít k tomu určené přípravky, rozhodně ne jar na nádobí s obsahem silikonů,“ vysvětluje Radek Kříž.

I židle je vhodné vybírat s ohledem na snadnou údržbu, tedy s omyvatelnými povrchy a případně pratelnými podsedáky. Tento aspekt ocení zejména maminky malých dětí. Při výběru sezení bychom měli myslet nejen na vlastní záda, ale také na případné potřeby dalších členů domácnosti nebo častých návštěvníků.

Výhody vodou ředitelných barev:

1.           Rychle schnou: Během dne zvládnete klidně i dva nátěry a ještě tentýž den je povrch suchý.

2.           Jednoduše se aplikují: Barvu pouze promícháte, neředíte a hned natíráte.

3.           Jsou bez zápachu: Při aplikaci ani po ní barvy nezapáchají.

4.           Jsou zdravotně nezávadné: Mají atesty na dětské hračky a pro styk s potravinami za sucha.

5.           Jsou trvanlivé: Odolávají popraskání vlivem tepelné roztažnosti podkladu v interiéru i exteriéru.

6.           Neškodí prostředí: Prázdné obaly je možné likvidovat jako běžný odpad.

7.           Nežloutnou: Nátěr nežloutne v tmavých prostorech ani na radiátorech.

8.           Jsou bezpečné: Nevyžadují speciální skladování, nehrozí požár ani výbuch.

9.           Neničí pomůcky: Po natírání štětce jednoduše umyjete vodou a můžete je opakovaně použít.

ZDROJ A FOTO: DOBLOGOO A BALAKRYL

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.