Barevné trendy pro interiéry roku 2020

Jestli se zajímáte o módní trendy, které budou inspirací pro bydlení v letošním roce, pak již určitě víte, jaké barvy vybrali trendsetteři pro rok 2020.

Největší váhu v ovlivňování barevných trendů má společnost Pantone Color Institute, která udává směr nejen pro módní a kosmetický průmysl, ale ovlivňuje také užití těchto barev v našich interiérech. Pak jsou to také světoví výrobci nátěrových hmot, jejichž architekti a designéři s ohledem na vývoj globálních trendů a poznatky z výzkumu chování spotřebitelů každoročně vybírají nejoptimálnější barvy a odstíny a jejich doplňkové palety.

Barvou roku je u společnosti Pantone Classic Blue 19-4052.

K těm nejvýznamnějším patří společnost Akzo Nobel s vlastní značkou interiérových nátěrových hmot Dulux, a zmínit můžeme také společnosti PPG anebo Sherwin-Williams. Zatímco Dulux pro letošní rok připravil jemnou neutrální barvu Tranquil Dawn, kterou v české kotlině nazýváme Mátově šedou. Jde o kombinaci jemných odstínů zelené, modré a šedé, inspirovaných barvami raní oblohy. Tento odstín tak pomáhá vytvořit interiér, kde můžeme v klidu přemýšlet, setkávat se s přáteli a rodinou, být v těsnějším spojení s okolím i přírodou.

Dulux barva roku – Tranquil Dawn a škála doplňkových barev.

Modrá je dobrá: Buďte IN

Pantone Color Institut zvolil uklidňující modrou Classic Blue 19-4052. Právě tento konkrétní odstín podle Institutu Pantone vyjadřuje stálost, jistotu, klid, sebedůvěru a vzájemné napojení. Modrá v odstínu stmívající se oblohy najde uplatnění v celém interiéru. Letos budou trendy i další odstíny modré, třeba barva tyrkysového moře. Během sezóny bude tato barva ovlivňovat nejen módu a kosmetiku, ale také bytový design a grafiku.

Čtyři palety doplňkových barev Pantone: Ponder, Snorkel, Desert Twilight a Exotic Tastes.

Modré odstíny vybrali pro začátek nové dekády také společnost Sherwin-Wiliams, u nichž jde o námořnickou modrou Naval SW 6244.

Námořnické modři Sherwin-Williams to sluší ve společnosti zlaté barvy.

Modré odstíny mohou v interiéru převládat, nebo se tu objevovat v podobě doplňků, jako elegantní akcenty. A hodí se do všech místností. Vždy je ale důležité, s jakými dalšími barvami je zkombinujete. Proto výrobci k hlavní barvě obvykle připravují inspirativní škálu doplňkových barev.

Kobaltový odstín s názvem Chinesse Porcelain, čínský porcelán, zvolila společnost PPG.

Zazáří i oranžová a měděná

U nás jsou známé také barvy JUB, kde byl zvolen barvou roku 2020 teplý oranžový odstín s jemným hnědavým nádechem, který připomíná červenou půdu, cihlové tašky střech historických městských jader, podzimní listí i žhnoucí uhlíky a vzbuzuje v pozorovateli pocity tepla, nostalgie a komfortu.

Kuchyně Savana v příjemné barvě korálu vnese do bytu pozitivní a veselou atmosféru.

V oblasti navrhování interiérů je zvolený oranžový odstín velice vděčnou barvou, protože do místnosti vnáší teplo i jemnost a zdůrazňuje jeho domáckost a komfort.

Modrá se prosazuje také v kuchyních

Nové módní trendy, které vycházejí například z milánských veletrhů Eurocucina a Salone Del Mobile, se návštěvníkům odhalí teprve v dubnu. Ale výrobci interiérové výbavy musí vývoj odhadnout. Například designéři kuchyní Oresi se snaží dopředu předvídat nové trendy a včas u kvalitních výrobců objednat materiály, barvy a dekory, které odpovídají nebo brzy budou odpovídat aktuální módě.

Sestava kuchyní Stevia a Kaava v aktuální modré a šedé v módním dekoru betonu.

Nové kuchyně Silk Touch v jemně šedavé barvě v matném porvedení zaujmou rovněž integrovanými profily pro otevírání Linea Retta.

Novinka kuchyně Ferra v modré barvě mořské vody.

Proto tady najdete jak kuchyně v trendy modré barvě, tak lehce ředěné modré odstíny, nebo kuchyně v barvě aktuálních šedých a zelenkavých odstínů. A samozřejmě také módní oranžové tóny, povrchy v barvě mědi a mosazi, šedé, černé a tmavé kuchyně v matu i lesku a spoustu oblíbených dřevodekorů.

FOTO: Pantone, Dulux, Sherwin-Wiliams a Oresi

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.