Články

Tipy a rady pro úklid v domácnosti

Využíváte karanténu k úklidu bytu? Aby vám šel od ruky, máme pro vás pár rad i tipů na pomocníky, díky nimž uklidíte rychle a s dobrým výsledkem.

Na každý povrch nestačí jar nebo ocet. Některé výrobky mohou materiály zbavit lesku, rozleptat povrchovou úpravu, nebo na povrchu způsobit nevzhledné šmouhy. A v kuchyni to platí dvojnásob. Abyste si nepřidělali práci, čtěte pozorně příbalové letáky čisticích prostředků, a především pak doporučení a rady výrobců, které bývají součástí návodu k použití či kupní smlouvy.

Tři kroky pro čistá okna

Nejprve se pusťte do důkladného umytí oken – na rámy, křídla i zasklení stačí při běžném znečištění vlažná voda se saponátem, hadr, čistič skel a hadřík na vyleštění. „Ideální je okna neumývat, když je venku teplota pod bodem mrazu, čisticí prostředky totiž nejlépe fungují od teploty +5 °C. A pokud přesto musíte v mrazu okna umýt, nepoužívejte horkou vodu, aby zasklení neprasklo,“ uvádí Ing. Pavel Kašpar. V dalším kroku nezapomeňte ani na čištění odvodňovacích otvorů v dolní části okenního rámu a kontrolu těsnění. „Vedle ošetření těsnění glycerinem nebo silikonovým olejem, vyzkoušejte čas od času jeho pružnost – po zmáčknutí by se mělo vrátit do původního tvaru,“ říká Ing. Pavel Kašpar z VEKRY. Pokud tomu tak není, pak je čas ztrouchnivělé nebo poškozené těsnění vyměnit. A když už jste v plné práci, za třetím krokem je promazání kování. Poslouží k tomu silikonový olej nebo třeba olej na šicí stroje. Vyhněte se minerálním, stolním olejům nebo těm s přísadou kyselin a jiných látek.

Dobrá rada:

Jak na mytí okenních rámů

Často se na ně zapomíná, ačkoli jejich údržba není složitá – na plastové rámy postačí vlažná voda, dřevěné rámy a křídla ošetříte ještě navíc balzámem na dřevo, ideální použít výrobek doporučený konkrétním výrobcem. „Dřevěné části oken jako rámy a křídla nejprve zbavte nečistot a potom přejeďte houbičkou namočenou v doporučeném balzámu, který šikovně zacelí mikrotrhlinky a oživí lazuru,“ radí Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA.

Kliky bez otisků

Na detaily není často při běžném úklidu čas, ale když už se pouštíme do velkého úklidu, pak si pozornost zaslouží i interiérové prvky. Na čištění klik využijte speciální přípravek od jejich výrobců. „Čisticí prostředek M&T Titan ochrání povrch vaší kliky před tvorbou viditelných otisků prstů. Je určený především pro kování s povrchovou úpravou nerez, titan a matný nikl,“ říká Roman Ulich, designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování, a dodává: „Přípravek je navíc možné multifunkčně použít i na všechny domácí spotřebiče s nerezovou povrchovou úpravou.“

Vypínače a zásuvky

Péči věnujte také vypínačům a zásuvkám. Při jejich úklidu si vystačíte jemným navlhčeným hadříkem či běžným saponátem. „Při čištění pohledových krytů vypínačů a zásuvek se vyhněte nejen chemickým látkám, jako je aceton nebo benzín, ale také drsným utěrkám,“ radí Lenka Vodicová, vedoucí marketingu společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce domovní elektroinstalace, a pokračuje: „Z důvodu bezpečnosti zároveň nedoporučuji vypínače a zásuvky demontovat a čistit zevnitř.“

Tip pro umyvadla

Běžnou sanitu čistíme výrobky, určenými pro koupelny. Ale znáte lotosový efekt? A víte, že ho můžete i vidět? Jedná se o ochrannou nanorvstvu proti ulpívání nečistot a zaschlých kapek vody, kterou mohou mít umyvadla už z výroby, a také ji čas od času můžete obnovit či posílit! „Dnes existují přípravky, jako je například Dreja-Clean, které umí vytvořit tzv. lotosový efekt, tedy hydrofobní úpravu povrchu. V podstatě jde o nano vrstvu, která vytváří ochranný povlak zvyšující hygienické vlastnosti, a díky které se veškeré nečistoty nabalují na kapky vody a stékají pryč,“ vysvětluje Ing. Petr Blažek, generální ředitel společnosti Dřevojas, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku.

A co péče o sklo?

Jestli je něco snadné na údržbu a úklid, je to čiré sklo a Grafosklo, tedy sklo s vnitřním grafickým motivem. „K jejich čistění postačí utěrka z mikrovlákna a horká voda či běžný čistící přípravek na mytí skel. Bez problému můžete použít i leštěnku obsahující alkohol, která dokáže usnadnit práci při následném leštění,“ radí Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, která se zabývá výrobou celoskleněných interiérových prvků.

TIP pro pískované sklo:

U pískovaného či leptaného skla je ale třeba se vyvarovat jakýmkoliv běžným přípravkům na čištění skla, protože by jej mohly nenávratně poškodit. „Leptané a pískované sklo myjte vždy celoplošně, i když je znečištěna pouze malá část, a to krouživými pohyby a jen minimálním množstvím čisté horké vody, aby se na skle netvořily nevzhledné mapy,“ uvádí Petr Paksi a přidává tip: „Leptané sklo nechte samovolně uschnout, pískované sklo je lepší po omytí otřít do sucha.“

Nábytek bez otisků a škrábanců!

A jak na to, aby nebylo krásné jen umyvadlo, ale i skříňka pod ním, zvlášť pokud se pyšní exkluzivním lesklým provedením? Je to snadné! „Na čištění lesklých povrchů, ať už lakovaných či akrylátových, nepoužívejte drsné utěrky, abrazivní čisticí prostředky, ani ty, které obsahují alkohol. Lesklý nábytek otírejte měkkou švédskou utěrkou navlhčenou v mýdlovém roztoku a skvělými pomocníky jsou také antistatické přípravky, které zabraňují usazování prachu na nábytku,“ uvádí Petr Blažek z Dřevojasu.

To ostatně potvrzují i další výrobci nábytkových ploch a uvádí další důvody, proč se vyplatí povrchy správně ošetřovat… „Ať už máte ve svém domově akrylátová dvířka, jako jsou T.acrylic, ve vysokém lesku nebo ve stále populárnějším hlubokém matu, je dobré jej průběžně, ale minimálně jednou za rok, naimpregnovat pomocí hadříku z 100% bavlny s antistatickým přípravkem Pronto,“ říká Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, a doplňuje: „Antistatický sprej Pronto totiž jejich přirozenou pórovitou strukturu uzavře, díky čemuž jsou dvířka po 14 dnech, během kterých dojde k vytvrdnutí povrchu, mnohem odolnější vůči mechanickému poškození.“

Důležitá je správná péče od prvního dne

Kuchyňský a koupelnový nábytek patří k těm extrémně namáhaným. „Obzvlášť u kuchyní je důležitá správná péče o nábytek již od jeho instalace,“ konstatuje Dušan Všelicha, ředitel marketingu společnosti Oresi. „Proto je součástí naší kupní smlouvy také návod na použití a ošetřování kuchyňského nábytku. V něm se zákazníci doví vše – od možného zatížení komponentů kuchyňské linky až po rady, jak s nábytkem zacházet bezprostředně po jeho vybalení. Co se materiálů týká, jak již bylo zmíněno, je jasné, že rozdílnou péči budou vyžadovat dýha, laminát nebo fólie. Zákazníkům také nabízíme čistič, který je vhodný pro většinu povrchů našich kuchyní,“ dodává Dušan Všelicha.

Nanohoubička i žehlička

K novinkám na trhu patří inovativní interiérový materiál SOFTIXX, extrémně odolný laminát s nanočásticemi na povrchu, které mu dodávají nejen sametovou hebkost, ale také odolnost plochy vůči vodě, nárazů, otiskům prstů, skvrnám, ale i mechanickému poškození. „Pokud se vám jej podaří přeci jen nějak poškrábat, vezměte na něj žehličku! Na většinu mikro poškození na ploše SOFTIXXu postačí běžně dostupná nanohoubička, na ty odolnější jděte se žehličkou – díky pozitivní reakci nanočástic na teplo se drobné škrábance zacelí a povrch dvířek je znovu jako nový,“ vysvětluje Martin Dusík.

Připraveno ve spolupráci se společnostmi Dendrit, Dřevojas, M&T, OBZOR, Trachea, VEKRA a Oresi

Napsat komentář